Ile kosztuje pozycjonowanie w Google (SEO)?

Ile kosztuje pozycjonowanie w Google?

Konkretną informację, ile kosztuje pozycjonowanie w Google, znajdziesz niżej, najpierw nieco łatwo przyswajalnej teorii 😉

 

Model rozliczania – pozycjonowanie w Google

 

Pozycjonowanie w Google na polskim rynku rozliczane jest w trzech głównych modelach: za efekty, ryczałtowo oraz w modelu łączonym (efekty + ryczałt). Wszystkie trzy modele mają różne zastosowania, o czym więcej możesz przeczytać w naszej ofercie na pozycjonowanie.

 

Dwa czynniki mające wpływ na cenę

 

OK, ale co ma wpływ na cenę? Głównie ilość potrzebnej pracy. A od czego ta ilość zależy? Od słów kluczowych oraz stanu twojej strony internetowej. Przykładowo porównaj dwie frazy: „produkcja zielonych butów na bankiety Zielona Góra” oraz „medycyna estetyczna Wrocław”. Polecam wpisać samodzielnie oby dwie frazy w Google i sprawdzić, co tam się dzieje. Pierwsza fraza – raptem 4700 wyników, żadnych reklam. Druga – spora konkurencja, wyniki obsadzone reklamami z każdej strony, a samych wyników jest prawie 700 tysięcy. Domyślasz się, która z fraz będzie trudniejsza do wypozycjonowania? No właśnie. Druga z fraz jest bardzo konkurencyjna i wiele firm zabiega o miejsce na pierwszej stronie wyników. A pierwsza strona wyników ma tylko 10 miejsc…

 

Nie licz na cuda

 

Ciężko będzie znaleźć firmę, która podejmie się pracy nad frazą „medycyna estetyczna Wrocław” w rozliczaniu wyłącznie za efekty. Dlaczego? Otóż przy dużej konkurencyjności niebywale trudno jest oszacować nakład potrzebnej pracy, aby wprowadzić stronę lub sklep na pierwszą stronę wyników. Obecne TOP20 stron może już iść na noże i spalać spory budżet w walce. Przy takiej rywalizacji dołączanie do walki bez odpowiednich zasobów może być strzałem w stopę. Oczywiście, zawsze można podjąć ryzyko i spróbować nie do końca legalnych technik… Narażając stronę na usunięcie z Google. Jeżeli instynktownie czujesz, że oferta jest zbyt tania, to zazwyczaj warto zaufać intuicji i poszukać czegoś mniej ryzykownego. Cuda są niezwykle rzadkie 😉

 

Konkrety są tutaj 😉

 

Za to, co za chwilę napiszę, pewnie wiele osób „powiesi psy” na mnie, ale chcę chociaż odrobinę przybliżyć kwestię cen osobom, które z pozycjonowaniem stykają się po raz pierwszy. Oczywiście najlepszą metodą poznania prawdziwych cen jest wysłanie zapytania ofertowego (np. do nas) – o tym należy pamiętać. Słowo kluczowe, które ma małą konkurencję i będzie względnie proste do wypozycjonowania będzie kosztować ok. 100 zł netto miesięcznie. Frazy wyceniane niżej są zwykle proste i mało konkurencyjne, co oczywiście nie znaczy, że nie wygenerują dobrego ruchu sprzedażowego. Frazy ogólne, skierowane do odbiorców z całej Polski będą kosztować odpowiednio więcej i jeżeli są konkurencyjne, to należy liczyć się z kosztem rzędu np. 500 zł netto miesięcznie. Oczywiście ten koszt może być znacznie większy, górną granicę trudno określić.

 

Do ceny dolicz…

 

Do całego projektu należy doliczyć pracę, którą firma będzie musiała wykonać przy twojej stronie lub sklepie. Chodzi tutaj o optymalizację kodu oraz treści. Zakres prac może być duży, szczególnie jeżeli mówimy o wielu nieszablonowych podstronach. Tutaj przeważnie firmy posługują się prostą kalkulacją typu „liczba szacowanych godzin pracy x stawka godzinowa”. Godzina pracy może kosztować od 25 do nawet 150 zł netto (spotkałem różne stawki). Wysokość stawki zależy przeważnie od oferowanej jakości.

 

Zapamiętaj

 

Każda firma wycenia słowa kluczowe korzystając z własnych doświadczeń i wiedzy. W wielu przypadkach wyceny będą zbliżone. W sieci funkcjonują również tzw. kalkulatory wycen pozycjonowania, ale korzystanie z nich daje dosyć zaburzony obraz i raczej nie dowiesz się niczego ponad to, co przeczytałeś tutaj. Co tak naprawdę powinieneś wynieść z tego artykułu? Zapamiętaj, że wycena usługi jest sprawą indywidualną i trudno o podanie stałego wzoru mającego zastosowanie dla każdego projektu. Jeżeli potrzebujesz lepszego rozeznania, wyślij po prostu zapytanie do kilku firm. My również oferujemy bezpłatną wycenę na pozycjonowanie w Google.

A jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub po prostu spróbować samodzielnie wypozycjonować swoją stronę w Google, to zapisz się na nasze bezpłatne szkolenia (webinary).